Obywatelski, niepolityczny protest przeciwko szkodzeniu bibliotekom

O co chodzi?

„STOP likwidacji bibliotek” to całkowicie niepolityczny protest przeciwko wszelkim zakusom polityków na biblioteki, prowadzony co jakiś czas przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” z pomocą tysięcy bibliotekarzy i sympatyków czytania. Protestowaliśmy przeciwko PO i PiS, więc trudno zarzucić nam stronniczość. Jesteśmy kulturalni, ale stanowczy.

Jak się zaczęło?

Pierwsza akcja „STOP likwidacji bibliotek” odbyła się na początku 2013 r. i była wymierzona w projekt założeń ustawy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, który pozwalał na łączenie bibliotek szkolnych z publicznymi, czyli w praktyce likwidację wielu bibliotek w szkołach.

Min. Boni się wycofał :)

Protest odbył się głównie w internecie i na wielu portalach mediowych został nazwany wzorcowym przykładem nowoczesnego strajku obywatelskiego. Byliśmy obecni we wszystkich największych mediach internetowych, w „Wiadomościach” i najpoczytniejszych gazetach.

Protest wypromowaliśmy dzięki memom, wymierzonym głównie w ówczesnego ministra Michała Boniego. Oprawie wizualnej towarzyszyła mozolna praca merytoryczna, czyli pisanie wielostronnicowych komentarzy do kolejnych konsultacji ministerstwa. W ten sposób zebraliśmy 50 000 podpisów pod listem otwartym i 20 000 fanów na facebooku, a minister wycofał się ze szkodliwego projektu.

O proteście w mediach:

naTemat.pl
Onet.pl
Wyborcza
Wp.pl

Ogólnopolskie Wybory Książek – 447 tys. uczniów

Wielki entuzjazm uczestników protestu chcieliśmy wykorzystać również pozytywnie, więc w 2015 r. zorganizowaliśmy Ogólnopolskie Wybory Książek. 447 tys. uczniów zagłosowało w szkołach na swoje ulubione książki w wyborach przypominających wybory państwowe (urny, komisje wyborcze itp.). Powstało w ten sposób największe w historii badanie preferencji czytelniczych.

Rekord w masowym czytaniu – 432 tys. uczniów

W 2016 r. postanowiliśmy pokazać, że fatalne wskaźniki czytelnictwa Polaków nie dotyczą uczniów, którzy czytają więcej, niż wiecznie krytykujący ich dorośli. W ramach akcji „Jak nie czytam jak czytam” 10 czerwca o godz. 10.00 prawie pół miliona uczniów z całej Polski czytało książki – w szkołach, na rynkach, w centrach handlowych, w metrze, a nawet na Giewoncie. Filmowano to z dronów, manifestowano na ulicach. Zdjęcia i relacja znajdują się tutaj.

1 czerwca 2017 r. o 10.00 postaramy się pobić rekord.

Protest 2017

W tym roku przyszła kolej na protest wobec minister Anny Zalewskiej. Dlaczego – wyjaśniamy na stronie głównej.

Kto za tym stoi?

Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, czyli twórca „STOP Likwidacji Bibliotek”, to 3-osobowa redakcja specjalistycznego miesięcznika, który od 27 lat jest najpopularniejszym miesięcznikiem dla nauczycieli.